• posadzki z kamienia naturalnego
  • BLATY KUCHENNE Z KAMIENIA NATURALNEGO
  • BLATY DO ŁAZIENEK Z KAMIENIA NATURALNEGO
  • ELEWACJE Z KAMIENIA
  • OBUDOWY KOMINKÓW
  • BLATY KUCHENNE Z KAMIENIA NATURALNEGO
  • POSADZKI I PARAPETY Z KAMIENIA NATURALNEGO

Wykorzystanie kamienia przy obudowie kominków

Zanim zdecydujemy jakimi materiałami wykończyć nasze kominki, musimy się zastanowić, jaką będzie pełnił on funkcję w naszym domu. Jeśli nasze kominki będą dodatkowym źródłem ciepła, używanym przez cały okres grzewczy, obudowy kominkowe muszą być bezpieczne, trwałe, łatwe do czyszczenia i odporne na zabrudzenia.

Obudowy kominkowe z naturalnego kamienia są idealnym rozwiązaniem. Kamień absorbuje ciepło, dobrze zaimpregnowany jest łatwy w czyszczeniu a przede wszystkim świetnie wygląda niemal we wszystkich wnętrzach. Naturalny kamień nie zmienia ubarwienia pod wpływem ciepła, jest twardy, odporny na zniszczenia i zarysowania.

Do zabudowy kominka wykorzystuje się zazwyczaj mniejsze elementy kamienia, w postaci kamiennych kafli, czy przycinanych odpowiednio tafli. Zazwyczaj na obudowy kominkowe wykorzystuje się rodzaje kamienia łatwe w obróbce. Najbardziej popularne są obudowy kominkowe z piaskowca. Jako materiał naturalny jest wyjątkowo miękki w obróbce, co umożliwia nadawanie tafli kamienia odpowiednich kształtów. Dzięki obróbce z piaskowca można wyciąć elementy ozdobne, formować dowolne kształty, tworząc tym samym oryginalne wnętrza. Minusem piaskowca jest jego porowata struktura, która narażona jest na pochłanianie zanieczyszczeń. Jednak odpowiednio wyszlifowana i zabezpieczona, nadaje się idealnie jako obudowa kominka.

Obudowa kominkowa z piaskowca jest niebanalna dzięki efektom jakie możemy otrzymać. We wnętrzach rustykalnych świetnie sprawdzą się obudowy kominkowe z piaskowca łupanego w odcieniu bieli, czy miodowym, w połączeniu z piaskowcem szlifowanym. Taki rodzaj i oprawa kominków idealnie sprawdzi się w stylach prowansalskim czy w nawiązaniu do wsi polskiej. Piaskowiec sprawdza się też idealnie w stylu nowoczesnym, przy obudowie złożonej z jasnych dużych płyt kamiennych. Cechuje go wtedy prosta i lekka konstrukcja będąca częścią wystroju wnętrz salonu.

blaty kuchenne