• posadzki z kamienia naturalnego
  • BLATY KUCHENNE Z KAMIENIA NATURALNEGO
  • BLATY DO ŁAZIENEK Z KAMIENIA NATURALNEGO
  • ELEWACJE Z KAMIENIA
  • OBUDOWY KOMINKÓW
  • BLATY KUCHENNE Z KAMIENIA NATURALNEGO
  • POSADZKI I PARAPETY Z KAMIENIA NATURALNEGO

Jak dbać o blaty kuchenne z konglomeratu - impregnacja kamienia

Bardzo często konsumenci narzekają na swoje blaty kuchenne. Wybierając blaty z granitu, czy blat z konglomeratu, są zawiedzeni, że łatwo powstają na nich trwałe zarysowania, plamy i odbarwienia. Wydawać by się mogło, iż struktura kamienia powinna być trwa i odporna. Niestety, blaty z naturalnego kamienia bez odpowiedniej impregnacji bądź źle zaimpregnowane, nie będą służyły nam przez długie lata. Wchłaniają ciecze, reagują z kwasami i mimo dużej twardości, przestają być odporne na zarysowania, doprowadzając tym samym do szału posiada takich blatów. Decydując się na blat kuchenny musimy zadbać o niego od pierwszego momentu zastosowania.

Często brak nam świadomości , iż blaty z konglomeratu są w pewnym sensie blatami kamiennymi. Powstają poprzez proces łączenia z żywicą poliestrową zmielonych kawałków marmuru i granitu. W ten sposób otrzymujemy połączenie naturalnego kamienia z substancjami chemicznymi.

Blaty z kamienia naturalnego typu granit i z konglomerat mają swoje wady i zalety. Jednakże wyjątkowo dobrze sprawdzają się w kuchni pod warunkiem, że będziemy odpowiednio o nie dbać. Podstawą dbałości o blaty z kamienia jest ich odpowiednia pielęgnacja. Impregnacja nie tylko utwardza kamień, ale pozwala zamknąć i zabezpieczyć wszystkie pory występujące w kamieniach, które mogą absorbować ciecze. Tym samym blaty z kamienia stają się odporne na odbarwianie i plamienie.

Impregnacją naszego blatu powinien zająć się fachowiec. Po odtłuszczeniu całej powierzchni powinien nanieść na nasz blat dobrej klasy impregnat. Jeśli cały zabieg zostanie wykonany z należytą starannością pozostanie nam jedynie bieżące czyszczenie powierzchni i impregnacja powtarzana co 3 - 5 lat. Na co dzień do pielęgnacji blatów kamiennych wystarczy woda. Od czasu do czasu możemy również sięgnąć po środki chemiczne przeznaczone do czyszczenia blatów . Przy pielęgnacji należy unikać środków czyszczących zawierających kwasy, chlorki sodu, z ph mniejszym niż 7. Płyn do mycia naczyń często używany jest również odradzany przez specjalistów. Jego pozostałości na kamieniu mogą spowodować, że postawione na blacie gorące naczynie pozostawi na nim trwałe odbarwienie Jeśli szukamy odpowiedniego fachowcy, zapytajmy najpierw wśród znajomych. Poznań jako jedno z dobrze prosperujących miast w Polsce, posiada duży procent fachowców zajmujących się kamieniarstwem, meblarstwem i montażem blatów kuchennych. Tacy fachowcy będą nam w stanie odpowiedzieć na wszystkie pytania związane z pielęgnacją naszego kamienia.

Wykorzystanie kamienia przy obudowie kominków

Zanim zdecydujemy jakimi materiałami wykończyć nasze kominki, musimy się zastanowić, jaką będzie pełnił on funkcję w naszym domu. Jeśli nasze kominki będą dodatkowym źródłem ciepła, używanym przez cały okres grzewczy, obudowy kominkowe muszą być bezpieczne, trwałe, łatwe do czyszczenia i odporne na zabrudzenia.

Obudowy kominkowe z naturalnego kamienia są idealnym rozwiązaniem. Kamień absorbuje ciepło, dobrze zaimpregnowany jest łatwy w czyszczeniu a przede wszystkim świetnie wygląda niemal we wszystkich wnętrzach. Naturalny kamień nie zmienia ubarwienia pod wpływem ciepła, jest twardy, odporny na zniszczenia i zarysowania.

Do zabudowy kominka wykorzystuje się zazwyczaj mniejsze elementy kamienia, w postaci kamiennych kafli, czy przycinanych odpowiednio tafli. Zazwyczaj na obudowy kominkowe wykorzystuje się rodzaje kamienia łatwe w obróbce. Najbardziej popularne są obudowy kominkowe z piaskowca. Jako materiał naturalny jest wyjątkowo miękki w obróbce, co umożliwia nadawanie tafli kamienia odpowiednich kształtów. Dzięki obróbce z piaskowca można wyciąć elementy ozdobne, formować dowolne kształty, tworząc tym samym oryginalne wnętrza. Minusem piaskowca jest jego porowata struktura, która narażona jest na pochłanianie zanieczyszczeń. Jednak odpowiednio wyszlifowana i zabezpieczona, nadaje się idealnie jako obudowa kominka.

Obudowa kominkowa z piaskowca jest niebanalna dzięki efektom jakie możemy otrzymać. We wnętrzach rustykalnych świetnie sprawdzą się obudowy kominkowe z piaskowca łupanego w odcieniu bieli, czy miodowym, w połączeniu z piaskowcem szlifowanym. Taki rodzaj i oprawa kominków idealnie sprawdzi się w stylach prowansalskim czy w nawiązaniu do wsi polskiej. Piaskowiec sprawdza się też idealnie w stylu nowoczesnym, przy obudowie złożonej z jasnych dużych płyt kamiennych. Cechuje go wtedy prosta i lekka konstrukcja będąca częścią wystroju wnętrz salonu.

Parapety z konglomeratu

Konglomerat to typ materiału składający się ze spokojnych lepiszczem ziaren bądź elementów innych kamieni. Jednym z popularniejszych konglomeratów w Polsce jest konglomerat marmurowy, który jest kompozytem łupek marmuru oraz poliestrowej żywicy oraz konglomeraty nieco tańszych kamieni, które również dają niesamowity efekt wizualny. Ze względu na kolorystykę oraz wysoką cenę wiele osób decyduje się na wybór konglomeratów nieco gorszej jakości, wykonanych z innych ziaren, które i tak posiadają wiele cech oraz zalet podobnych do tych charakterystycznych dla parapetów z kamienia naturalnego, przy czym konglomeraty drobnoziarniste mają niemal trzykrotnie większa nasiąkliwość, są wytrzymalsze na zginanie oraz ściskanie niż konglomeraty gruboziarniste.

Jedną z głównych cech konglomeratu jest jego wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne – zarysowania, ścieranie, odbicia, uderzenia oraz warunki atmosferyczne. Parapety z tego materiału są też mało nasiąkliwe, a przy tym bardzo łatwo utrzymać je w czystości, gdyż wystarczy przetrzeć lekko wilgotną ściereczką. Dokładnie wypolerowana powierzchnia konglomeratu sprawia, że doskonale odbija się od niej światło, dzięki czemu parapety z konglomeratu wyglądają efektownie i ekskluzywnie. Ponadto tego typu materiały absorbują temperaturę z otoczenia, dzięki czemu zawsze są przyjemne w dotyku.

Należy tu także wspomnieć, ze parapety z granitu i parapety z konglomeratu nieco się różnicą. Te pierwsze są wykonane w całości z litego kamienia, drugie natomiast są zlepkiem mniejszych bądź większych ziaren. Parapety granitowe ze względu na jednolitą fakturę oraz wyższą jakość są zazwyczaj wytrzymalsze i odporniejsze na uszkodzenia, a konkretne cechy parapetów z konglomeratu zależne są w dużej mierze od rodzaju kamienia, jaki został użyty do jego wykonania.

Dzięki niezwykłej palecie barw oraz ich odcieni parapety z kamienia naturalnego można dopasować do każdego wystroju wnętrza, a ponadto kamień nadaje każdemu pomieszczeniu naturalny, harmonijny wygląd. Typ konglomeratu dopasować można zarówno do wyglądu okien (plastikowych, drewnianych czy też wykonanych z aluminium), jak i do aranżacji ścian w pomieszczeniu. Często spotyka się również parapety i kominki bądź zdobienia na ścianach z tego samego kamienia, co daje niepowtarzalne wrażenie. Wiele osób decyduje się na parapety z kamienia naturalnego lub konglomeratu, gdyż zastosowanie ich daje trwalsze i bardziej efektowne rezultaty niż w przypadku na przykład parapetów plastikowych bądź drewnianych.

Kamień w salonie

Salon to najbardziej reprezentacyjna część naszego domu. Jeśli zapraszamy kogoś do domu to gościmy go w salonie. Dlatego salon musi też odpowiednio wyglądać. Jak sprawić by salon był reprezentacyjny i wyróżniał się na tle całego domu, bądź willi. Najłatwiej uczynić go bogatym oraz pięknym. Takie wnętrza możemy zaobserwować w pałacach oraz willach bogatych biznesmenów. Aby u nas stworzyć podobne wnętrze można zastosować poniższe pomysły. 
 
Przede wszystkim elewacja ścienna, najlepiej na wysoki połysk. Dzięki temu wnętrze wygląda elegancko. Zazwyczaj to co się błyszczy musi być czyste. Taką elewację możemy wykonać z wielu rodzajów kamienia, od granitu przez marmury oraz onyksy po piaskowce. Jest wiele rodzajów elewacji, możemy bawić się zarówno kolorem jak i kształtem oraz fakturą. 
 
Jeśli mowa o ścianach, to pięknie prezentuje się kominek. Najlepiej obudowany kamieniem tworząc z przylegającą ścianą niesamowitą formę. Dodatkowo można obok kominka zrobić wnękę na drewno, by ładnie się prezentowało. Dzięki temu rozwiązaniu tworzy wspólną formę wraz z kominkiem.
 
Posadzka z kamienia jest również bardzo ważna. Sprawia, że czujemy sie jak w bogatym wnętrzu jakiegoś pałacu. Najlepiej by posadzka kontrastowała z kolorem ścian. W tym wypadku tez możemy łączyć kolory, elementy, tworzyć wzory i tym podobne. Wszystko zawsze zależy od życzenia klienta oraz jego stylu. 
 
Kolejnym rozwiązaniem są dodatki. Firma kamieniarska na specjalne życzenie jest w stanie wykonać rzeźbę która wzbogaci wnętrze oraz je odpowiednio wypełni. By salon pięknie sie prezentował nie może zabraknąć roślin. Piękne donice z kamienia sprawią, że nasze rośliny będą się godnie prezentowały, a nie ginęły wśród zasłon chowając się przy oknie. Funkcjonalna może być specjalnie wykonana podstawa pod telewizor z kamienia. 
 
Ostatnim elementem wykonanym z kamienia w naszym salonie mogą być parapety. Wybierając kamień kierujmy się kolorem okna oraz wystrojem salonu. Parapety mogą się wyróżniać i stanowić kontrast dla reszty naszego wystroju.
 
Dzięki tym wskazówką sprawimy, że wystrój naszego salony sprawi, że będzie się godnie prezentował w naszym domu. 
 

blaty kuchenne